środa, 6 stycznia 2016

Mikro kompendium wiedzy

Hej!

Biblioteczka elektronika On-line
Wszyscy wiemy, że wiedzę najlepiej zdobywa się poprzez doświadczenia. Po kilku miesiącach pracy w serwisie aut pod bacznym okiem mechanika nauczymy się więcej o samochodach niż przez kilka lat czytania książek w tym temacie. To powiedzenie można przełożyć na każdą inną dziedzinę w życiu. Jednak jakie mielibyśmy szanse na przyjęcie do pracy w takim przysłowiowym warsztacie, lub chociaż na praktyki, będąc kompletnie zielonym w temacie? Bardzo znikome. 

Oczywiście z książek możemy zdobyć masę informacji, ciekawych i przydatnych. Jednak czym będzie ta wiedza, jeżeli nigdy jej nie wykorzystamy? Można powiedzieć, że warto wiedzieć... jednak nam chodzi o efekt, o jakiś pozytywny skutek każdej czynności jaką wykonujemy. Tak już jesteśmy zaprogramowani.


Z drugiej strony, jeżeli nawet zaczęli byśmy naukę od praktycznych zadań, to mimo wszystko musielibyśmy zdobywać wiedzę teoretyczna w danej dziedzinie. Teoria i praktyka są nierozłączne, zawsze i wszędzie.

Biorąc pod uwagę powyższe przemyślenia, zdecydowanie warto było by choć troszkę liznąć teorii i szybciutko wykorzystać ją w praktyce. Taka nauka, będzie najefektywniejsza. 

Przechodząc do sedna artykułu, chciałbym przedstawić wam, mój skromny zbiór: książek, stron i kursów online, a także forów, z których można "liznąć" teorii w dziedzinie, programowania, elektroniki analogowej oraz elektroniki cyfrowej. Chciałbym, żeby ten artykuł posłużył, nie tylko mi, ale i wszystkim zainteresowanym jako "biblioteczka elektronika On-line" ;)

Książki:
 • Język C dla AVR
 • Język C++
  1. Jerzy Grębosz "Symfonia C++ standard" tom 1 i 2
 • Elektronika analogowa
  1. Piotr Górecki "Wzmacniacze operacyjne"
  2. Otto Limann, Horst Pelka "Elektronika bez większych problemów - wzmacniacze operacyjne"
 • Elektronika cyfrowa
  1. Wojeciech Głocki "Układy cyfrowe"
 • Elektrotechnika
  1. Stanisław Bolkowski "Elektrotechnika"
 • Sieci - TCP/IP
  1. Heather Osterloh "Szkoła programowania TCP/IP"

Poradniki / Kursy On-line / strony www:

Fora internetowe:
  1. Forum Atnel
  2. Forbot
  3. Basic4Android

Wszystkie linki oraz pozycje książkowe, będą się pojawiały wraz z upływem czasu. Wstawiam tylko, to z czego sam korzystam i jest szczególnie warte polecenia. Z czego ja sam zdobyłem troszkę wiedzy, którą na bieżąco wykorzystuję. 

Jeżeli masz jakieś swoje ulubione strony tematycznie związane z elektroniką, lub sam posiadasz jakąś ciekawą stronę, napisz w komentarzu. Jeżeli czytałeś, bądź oglądałeś książki, poradniki czy kursy i masz ochotę podzielić się opinią, zapraszam do komentowania, razem możemy stworzyć na prawdę ciekawą biblioteczkę ;)


2 komentarze: