wtorek, 2 sierpnia 2016

Jak zainstalować Eclipse? - część 1 kursu języka C dla AVR

Eclipse
Wydawało by się, że wystarczy tylko kliknąć w jedną pobraną ikonkę install.exe

Do pisania programów na komputer w zupełności wystarczy taki zabieg... Jednak my elektronicy musimy sobie dorzucić jeszcze kilka plików, żeby móc komunikować się z naszymi mikrokontrolerami ;)

Zapraszam wszystkich do krótkiego przewodnika - o tym jak poprawnie zainstalować Eclipse oraz jak go skonfigurować tak, żebyśmy mogli szybko, łatwo i przyjemnie zacząć programować.


Czym jest Eclipse? Jest to nic innego jak (jedno z wielu) środowisk programistycznych, które ułatwia nam pisanie kodu, czyli taki "nieco bardziej" rozbudowany notatnik, który konwertuje napisany przez nas kod na język binarny i wysyła go do mikrokontrolera.

Eclipse - podgląd
Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z programowaniem, gorąco polecam to środowisko programistyczne, głównie ze względu na to, że jest bardzo przyjazne początkującym. Ponadto rozpoczynam serię mini kursu języka C dla mikrokontrolerów AVR, w którym będę omawiać moje kody w tym właśnie środowisku. Jeżeli będziemy pracować na tym samym sprzęcie to łatwiej będzie sobie nawzajem pomóc. Jeżeli widzisz dalej wątpliwości co do Eclipse do polecam przeczytać ten artykuł - Dlaczego Eclipse zamiast AVR Studio ? - to powinno rozwiać wszystkie wątpliwości ;)

Tyle słowem wstępu. Zerknijcie na poniższą listę, w której rozpisałem jak krok po kroku zainstalować Eclipse raz a porządnie, tak żebyśmy szybciutko mogli przejść do programowania.

Jak zainstalować Eclipse:
 1. Usuń wszystkie pliki java ze swojego komputera, a następnie pobierz najnowszą wersję ze strony www.java.com.
 2. Pobierz wersję 32-bit Eclipse (na początek polecam wersję MARS) ze strony producenta www.eclipse.org (link do strony z pobieraniem wersji MARS). Wypakuj na dysk główny pobrany plik.
 3. Pobierz najnowszą wersję Atmel toolchain (kompilator AVR GCC - niezbędny do programowania mikrokontrolerów) - najszybciej to można zrobić wchodząc na stronę www.mirekk36.blogspot.com  (na środku strony widnieje tabelka z linkiem do pobrania).
 4. Zainstaluj Atmel toolchain (Najpierw plik "avr-toolchain-installer- ... .exe" zainstaluj akceptując wszystkie wyskakujące dymki, a następnie zawartość drugiego pobranego pliku "avr8-gnu-toolchain-installer- ... .exe" wypakuj do folderu "C:\Program Files (x86)\Atmel\AVR Tools\AVR Toolchain").
 5. Zainstaluj AVRDUDE - ze strony www.atnel.pl pobierz program mkAVRCalculator. Po uruchomieniu przejdź do zakładki "Ustawienia" i kliknij "Instaluj" w sekcji AVRDUDE, załóż folder docelowy na dysku głównym. 
  mkAVRCalculator
 6. Pobierz i zainstaluj sterowniki do FT232R ze strony www.ftdichip.com.
 7. Pobierz AVR Plugin - najszybciej można to zrobić wchodząc na stronę www.mirekk36.blogspot.com i tak jak w przypadku Atmel toolchaina pobrać go z tabelki na środku strony.
 8. Zainstaluj AVR Plugin - otwórz Eclipse, a następnie w górnym pasku menu, rozwiń zakładkę "Help", z niej wybierz opcję "Install New Software...". W okienku, które wyskoczyło podaj ścieżkę do pobranego AVR Pluginu i przejdź przez proces instalacji akceptując wszystkie wyskakujące dymki. 
  Eclipse ... Install New Software
Zainteresowanych zapraszam do obejrzenia, krótkiego materiału wideo, w którym zaprezentowałem jak wygląda każdy z tych kroków z osobna, a na sam koniec pokazuję jak przygotować Eclipse do wygodnego kodowania - jest to pierwsza część kursu języka C dla mikrokontrolerów AVR od początkującego dla początkujących ;)Jeżeli chcesz się dowiedzieć jakie zadanie mają pliki takie jak AVRDUDE, Atmel toolchain itp., a dodatkowo zależy Ci na bardzo dokładnym zrozumieniu o co chodzi ze środowiskiem Eclipse to zapraszam gorąco do obejrzenia serii poradników Eclipse od A do Z  w wykonaniu Mirka z bloga www.mirekk36.blogspot.com.

1 komentarz:

 1. AVR toolchain pobrany ze strony Mirka nie działa. Skąd można to pobrać?

  OdpowiedzUsuń