piątek, 6 stycznia 2017

Kurs Altium cz. 1 - podstawy

Kurs Altium cz. 1 - podstawy
Przyszedł czas na rozpoczęcie drugiego kursu na tym blogu. Zaczęliśmy od serii poradników związanych z nauką języka C - czyli w kwestii programowania mikrokontrolerów jesteśmy do przodu i na tę chwilę potrafimy napisać ładny kawałek kodu ;) Jednak wyobraźcie sobie jak to będzie, kiedy poza samym programowaniem będziemy w stanie zaprojektować własną płytkę! Zaprojektować - wytrawić - zaprogramować.


Każdy obejrzany poradnik, przybliża nas do celu jakim jest stworzenie własnego projektu (myślę, że po dwóch odcinkach dotyczących trawienia płytek nikt z tym nie będzie mieć problemu).

W internecie na chwilę obecną jest tak naprawdę niewiele polskojęzycznych poradników dotyczących programu Altium Designer. Mam nadzieję, że dzięki tej serii wielu początkujących przekona się co do korzystania z tego środowiska. Moim zdaniem Altium w porównaniu do np. Cadsoft Eagle lub EasyEDA jest o wiele bardziej rozbudowanym narzędziem dostarczającym ogrom możliwości projektantowi. Wiąże się to oczywiście z trudnościami na początku przygody z projektowaniem schematów i płytek, ponieważ jest tyle możliwości, że nie wiadomo tak naprawdę w co ręce włożyć. 
Od czego tu zacząć...

Oczywiście jeżeli ktoś zna angielski, czy też miał wcześniej styczność z podobnymi programami cadowskimi to przez te początkowe trudności przejdzie o wiele szybciej niż osoba, która dopiero zaczyna swoją podróż w świat elektroniki.

Nie twierdzę, że środowiska Eagle czy EasyEDA są gorsze, sam z nich korzystałem i bardzo przyjemnie mi się pracowało z nimi, jednak od czasu kiedy miałem dostęp do Altiuma moja praca związana z projektowaniem płytek uległa niesamowitemu przyspieszeniu.
Wysoka efektywność pracy.

Kurs będzie prowadzony głównie w formie wideo poradników. Uważam, że najwygodniej jest się uczyć patrząc na ekran jak ktoś tłumaczy i na bieżąco samemu testować sobie zmiany :) Jednak z każdym odcinkiem będę zamieszczać niewielki artykuł, w którym będzie małe podsumowanie tego, czego się nauczyliśmy, z jakich skrótów korzystaliśmy, dobre zasady projektowania i przydatne ściągawki ;)

Pierwsza część jest jedynie zaprezentowaniem Altiuma i pokazaniem podstawowych praw nim rządzących. Zarzucam w tym odcinku masę haczyków, które w następnych odsłonach będą pociągać, żeby odsłonić przed wami większą część wiedzy. Warto się uczyć stopniowo i po kolei - dzięki temu więcej będzie można zapamiętać i przede wszystkim zrozumieć. Odchodzę najdalej jak tylko mogę od suchego przedstawienia metod i sposobów na wykonanie poszczególnych czynności, a przykładam uwagę do wyjaśnień krok po kroku jak do czegoś dojść. Mam nadzieję, że po obejrzeniu moich poprzednich filmików wiecie o co chodzi :)

Zaczynajmy więc pierwszą część kursu - Altium podstawy :)


Zapraszam do zadawania pytań i komentowania! :)

3 komentarze:

 1. Kiedy będzie część trzecia kursu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolejna część w drodze, jednak ze sporym opóźnieniem :(

   Usuń
  2. świetny kurs zastanawiam się w jaki sposób zdobyć altiuma cena zaporowa .

   Usuń