wtorek, 9 stycznia 2018

Projekt: ATB Magic MATRIX - obudowa (PDF i STEP do pobrania)

Podstawka do ATB Magic MATRIX
Zapewne niektórzy z was mogą zastanawiać się czym jest tytułowa "Magiczna MACIERZ"? Tłumaczenie nadaje zupełnie nowy wydźwięk projektowi, dosyć zabawny... ;)
Projekt ten powstał w "kuźni Atnela", a jest on niczym innym jak wyświetlaczem opartym o Magic-ledy (diody LED z wbudowanym układem scalonym o symbolu WS2812B). Jedną z zalet tego projektu jest jego konstrukcja, a dokładniej specyficzna i nietypowa obudowa o której chciałbym opowiedzieć nieco więcej w tym artykule.Jakiś czas temu na kanale youtube: Atnel - mirekk36 oraz blogu www.mirekk36.blogspot.com pojawiła się najpierw zajawka, następnie cała seria poradników, a na koniec (udana) akcja Magic MATRIX. Na filmach i na blogu do których linki umieściłem powyżej znajdziecie wszystkie informacje dotyczące kwestii programowych tego magicznego wyświetlacza. Poniżej filmik prezentacyjny.


Tyle słowem wstępu. Przejdźmy teraz do sedna czyli do obudowy. Pomysłodawcą był Mirek, a ja postarałem się o urzeczywistnienie tego pomysłu. Zaczęło się od rysunku na kartce, przeszło przez wycinanki z kartonu, a skończyło się na wyciętej płycie pleksi przy pomocy niewielkiej maszyny CNC. Między innymi to właśnie ten projekt przyczynił się do powstania nowej serii, która znajduje się na kanale Atnel, zatytułowanej "CNC porady dla początkujących".


Do stworzenia rysunków 2D i wymodelowania obudowy w 3D użyłem programu Fusion360 firmy Autodesk. Nie ukrywam, że jestem początkującym jeżeli chodzi o korzystanie z tego typu programów, jednak każdy od czegoś zaczynał, a moim zdaniem najlepiej doświadczenie zdobywać w praktyce, czyli przez tworzenie różnorodnych projektów. Poza samą nauką pewnych schematów działania i poznawania narzędzia jakim jest Fusion360 można zyskać również wiele satysfakcji i radości przy pracy nad projektem kiedy poznaje się nowe narzędzia, nowe możliwości, nowe rozwiązania i dzięki temu dochodzi się do finalnej wersji urządzenia, a raczej w tym przypadku jego obudowy :)

Fusion360 ATB Magic MATRIX - widok tylny

Fusion360 ATB Magic MATRIX - widok frontu

Projekt składa się ze sporej liczby elementów bo poza samymi modelami 3D stworzonymi w programie, są również min. pliki STEP płytki sterującej oraz wielkiej płyty wyświetlacza, nie wspominając o kratce (która w rzeczywistości jest podstawką na układy scalone, dostarczaną przy zakupie większej ilości np. mikrokontrolerów rodziny AVR w hurtowniach części elektronicznych)
Widok z Fusiona prezentuje się jak na poniższym zdjęciu.

Fusion360 - ogólny widok projektu

Zauważcie ile powstało wersji kontrolnych, zauważcie jak poukładane są poszczególne komponenty w projekcie. Zerknijcie na dół gdzie widać niewielką część osi czasu na której widać poszczególne akcje wykonane podczas pracy. Tak jak w przypadku pisania programu w jakimkolwiek języku panują "niepisane zasady dobrego kodowania", czyli utrzymywania porządku w kodzie oraz trzymania się pewnej kolejności zamieszczania instrukcji, tak tutaj panują "niepisane zasady dobrego tworzenia projeku". Czyli tworzenia poszczególnych obiektów zaczynając zazwyczaj od utworzenia nowego komponentu, potem utworzenia rysunku 2D tzw. "Sketch", a następnie utworzenia z tego rysunku "Body" czyli modelu 3D i to wszystko w ramach pojedynczego komponentu. W przypadku obudowy do tytułowego wyświetlacza takimi komponentami są min. wsporniki, klucz, płyta sterownika, śruby, itd... 

Jednak szczegółowo na temat tworzenia projektów w programie Fusion360 będę mówić w kolejnych częściach serii poradników dotyczących CNC na kanale youtube Atnel - mirekk36.

Obudowa została wykonana z pleksi przezroczystej o grubości 5mm. Na dole artykułu znajduje się link do pobrania PDF ze wzorem poszczególnych części obudowy. Dzięki temu będziecie sami w stanie wykonać taki stojak. Trzeba tylko pamiętać, że otwór na klucz ma szerokość 5mm, dlatego przy wycinaniu, czy to z kartonu, czy to z drewna czy to z plexi obudowy, grubość klucza powinna wynosić 5mm aby konstrukcja była stabilna. Po kratkę widoczną na zdjęciach można się zgłosić za pomocą serwisu: https://patronite.pl/mirekk36

Dla wszystkich zainteresowanych projektem ATB Magic MATRIX zamieszczam (na samym dole artykułu) link do pobrania pliku PDF z prawą i lewą literką "A" od obudowy wyświetlacza oraz kluczem do złączenia literek. Literki oraz klucz widoczne w dokumencie wykonane są w skali 1:1.
Podgląd PDF - części obudowy do podstawki - literki "A"

Podgląd PDF - części obudowy do podstawki - klucz

Dodatkowo dla szybkiego zorientowania się co do wymiarów poszczególnych elementów zamieszczam poniżej proste rysunki techniczne z wymiarami jednej literki "A" (zarówno prawa jak i lewa mają takie same wymiary) oraz klucza.

Wymiary bocznej ściany obudowy (milimetry)
Wymiary klucza do obudowy (milimetry)
Po za samym plikiem PDF wrzucam również plik STEP, w którym znajduje się model 3D całej obudowy wraz z modelemi 3D płytki sterownika oraz płytki wyświetlacza. Poniżej podgląd na plik.

Fusion360 - podgląd pliku STEP

1 komentarz:

  1. Super!
    Nie mogłem się doczekać!
    Przeczytałem całego bloga z 15 razy.
    Dzięki!

    OdpowiedzUsuń